• FLiP Viedeň

Cieľom exkurzie bol 24. 11. 2022 Erste Financial Life Park vo Viedni. Jedinečný projekt interaktívneho finančného vzdelávania poskytol žiakom školy podnikania nielen nové poznatky, ale aj zábavu a výzvy. Zároveň podporil kritické myslenie, svoje názory si žiaci mohli porovnať s realitou.  Každý žiak dostal pri vstupe tablet, tzv. digitálnu peňaženku, ktorá ho sprevádzala celou prehliadkou. Počas dvoch hodín sa žiaci venovali plánovaniu, rozpočtu, finančným rozhodnutiam a ich dôsledkom, dozvedeli sa fascinujúce finančné fakty, zlepšili si zručnosti v hospodárení s peniazmi.

A aby tento náročný program naši žiaci zvládli, zastavili sme sa po ceste aj v čokoládovni Hauswirth v Kittsee.

• Pilotné školenie  v HTL Mödling - Rakúsko

V stredu 23.11.2022  sme sa ako partnerská škola DSA v  rámci projektu Interreg Slovensko–Rakúsko, zúčastnili so žiakmi  našej školy, pilotného školenia  v HTL Mödling.

Na začiatku sme boli oboznámení s históriou, ale aj so súčasnosťou školy. Po ukončení prednášky sme sa presunuli do priestorov odborného vzdelávania študentov HTL Modling. Naši študenti si mohli pozrieť úroveň vybavenia technických dielní.  Profesori a majstri  predniesli v krátkosti činnosti v jednotlivých dielňach a popísali vedomosti študentov pri ovládaní a programovaní technických zariadení v dielňach.

Spoločne sme  zhodnotili vzájomnú  spoluprácu a dohodli sme sa že budeme vzájomne hľadať priestor na ďalšiu spoluprácu.

• Pilotné školenie - DSA Trnava

V utorok 22.11.202 sme hostili v našej škole partnerskú školu DSA z Trnavy. Obidve školy sme súčasťou spoločného projektu Interreg Slovensko – Rakúsko. Uskutočnilo sa pilotné školenie v rámci projektu. Žiaci počas prezentácie boli oboznámení s históriou a so súčasnosťou našej školy. Po prehliadke odborných dielní sme sa venovali našej hlavnej téme – robotizácia a budúcnosť školy. Žiaci sa oboznámili s našim robotom, ktorý bude pracovnou pomôckou pri základných prácach našich žiakov na odbornom výcviku. Veríme, že tento deň bol ďalším krokom pre našu spoločnú spoluprácu a rozlúčili sme sa s víziou nových projektov.

• Druháci v projekte eTwinning

Prvá spoločná aktivita projektových partnerov medzinárodného projektu Mám na to MONEY? sa uskutočnila 21. 11. 2022 formou online webináru. Druháci zo školy podnikania sa spolu so študentmi z OA Stará Ľubovňa, OA České Budějovice a študentmi z poľského  XV Licea v Bydgoszczzo pod vedením pána Andreja Nejedlíka rozhodli zistiť "Ako na vreckové". Počas zaujímavého webinára zdôraznil, že ako bude študent hospodáriť so svojím vreckovým dnes, tak bude v budúcnosti "gazdovať" so svojim domácim rozpočtom.

• EDU LAB Bratislava

V rámci vzdelávacieho prosesu na našej škole SOŠ AaP Kysucká Senec sme navštívili pojazdné laboratórium nadnárodnej spoločnosti WV Group – Škoda EDU LAB v Bratislave.

Na exkurzii sa študenti oboznámili s najnovšími trendmi výskumu a vývoja vozidiel spadajúcich do koncernu WV Group Škoda EDU LAB.

V priebehu hodinovej prezentácie  sa študenti konkrétne oboznámili, akým spôsobom sa pomocou termovízie zisťujú tepelne preťažované technologiské súčasti pri prevádzke vozidla. V praktickej ukážke mohli vidieť ako dochádza k využitiu robotických rúk v praxi alebo použitie 3D tlačiarní na výrobu súčiastok vo vozidlách koncernu WV Group. Ďalej sa dozvedeli ako sa získavajú vedomosti v moderných vzdelávacích systémoch  pomocou virtuálnej reality pri rozoberaní a skladaní vozidiel a ich rechnologických častí.

Na externom pracovisku sa dozvedeli informácie o najnovších trendoch v elektromobilite , alebo o spolupráci pri vývoji hybridných pohonov a spolupráci pri zdokonalovaní ťažkej techniky ťahačov spoločnosti SCANIA .