• FinQ

• Program FinQ na SOŠ automobilovej a podnikania

Stredná odborná škola automobilová a podnikania v Senci sa zapojila do Programu FinQ, ktorý pomáha od roku 2019 žiakom základných a stredných škôl rozvíjať kritické myslenie i systémové myslenie v celkovom kontexte financií. Program je navrhnutý pre celú školu a realizovaný je v súlade s oprávnením MŠVVaŠ SR o inovatívnom vzdelávaní učiteľov pre rozvoj profesijných kompetencií nevyhnutných pre 21. storočie.

Je  to ucelený a hlavne inovatívny prístup k finančnému vzdelávaniu. Žiaci sa učia uvažovať v súvislostiach, pracovať s pochybnosťami a vyhýbať sa nekritickému preberaniu jednostranných názorov v ich každodennom živote a ľahšie tak prevezmú zodpovednosť za svoje rozhodnutia v budúcnosti. Vzdelávací program je v praxi včlenený do už existujúcich vyučovacích predmetov. Na hodinách si mladí ľudia rozvíjajú svoju finančnú kultúru, napríklad aj na hodine dejepisu, matematiky, informatiky, telesnej výchovy či na vyučovacích jazykoch.

O priebehu programu, jeho výsledkoch a prácach žiakov Vás budeme informovať priebežne. V prvom rade sa naši pedagógovia vzdelávali v Piešťanoch, kde získali podrobnejšie informácie ako vhodne aplikovať program FinQ do výučby svojich predmetov. Nadviazali kontakty s kolegami z iných škôl a vyskúšali si nástroje na implementáciu programu vo vzdelávaní. Veríme, že vstup do tohto inovatívneho programu bol tým správnym krokom.